Nisan 24, 2017 Anne Sütünü Artıran Yiyecekler kapak foto

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Hakkında Bilgiler?

Bebek sahibi olan anneler bebeklerini kucaklarına aldığında tarif edilemez mutluluk yaşamaktadır. Fakat bu mutluluğun altında anne sütünün yetmeyeceği konusunda endişeler de yer tutmaktadır. Bu yüzden bebek sahibi anneler, Anne Sütünü Artıran Yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmak isterler ve araştırmalar yaparlar. Hâlbuki, durum sanıldığı gibi olmayabilir. Anne sütünün bebeklere yetmediği dönemler nadiren yaşanmaktadır. Annelerin yetersiz süt endişesi de bu alanda normaldir.

Bebek sahibi ailelerin bir diğer endişesi ise, bebekte baş gösteren durumların sütten kaynaklandığı endişesidir. Fakat her etki yaratan durum sütten kaynaklanmaz. Eğer sütün yeterli olmadığı düşünülüyor ve artırılmak isteniyorsa, Anne Sütünü Artıran Yiyecekler tüketilebilir. Bu durumda süt üretiminin arttığı görülebilir.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Rezene:

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Bir dergide yer alan araştırma sonuçlarına göre rezene dianethole, anethol ve photoanothole açısından zengindir. Anne sütünün artmasına faydalı olan prolaktin ve östrojen üretiminde yardımcıdır. Bu yüzden rezene Anne Sütünü Artıran Yiyecekler arasında yer alır. Aynı zamanda rezeneye yakınlık gösteren dereotu da anne sütünün artmasında önemli role sahiptir.

Çemen Otu Tohumu:

Ayurvedik tıpın ve Hint mutfağının vazgeçilmezi ve yaygın kullanımı ile adından söz ettiren çemen otu tohumu, anne sütünün artmasına yardımcı olmaktadır. Yapılan bazı araştırmalarda 2 haftalık süre boyunca çemen otu tohumunun düzenli tüketimi, anne sütünün büyük oranda arttığı ortaya konulmuştur.

Geleneksel Olan ve Bilinen Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Kimyon:

Anne sütü üretiminin teşvikinde önemli yere sahip olan kimyon, demir bakımından zengin olduğu için doğum sonrasında annenin güçlü kalmasına da yardımcı olur.

kimyon

Arpa:

Anne sütünün artmasına katkı sağlayan bir diğer gıda da arpadır. Arpanın da içinde bulunduğu çorba ve pilavlar laktasyonu artırır. Arpanın anne sütünü artırdığına dair hiçbir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Fakat yüzyıllar boyunca emziren annelerce tüketilmiştir. Bu yüzden geleneksel olarak bilinmektedir.

Sarımsak:

Emziren anne

Emzirme dönemindeki anneler, sarımsağın kokusu nedeniyle emmeyeceğini düşünseler de işin aslı öyle değildir. Tam aksine bebeğin emme süresinde artış yaratan sarımsak, annenin iştahında da artışa neden olur. Bu sayede emzirme dönemindeki annenin, süt üretimi için gerekli mineral ve vitamini almasına katkıda bulunur.

Mağaza ürünlerine gitmek ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir