Haziran 14, 2017

Kanserden Korunmak İçin Hangi Meyve ve Sebzeleri Tüketmeliyiz ?

Kanser hastalığına yakalanan kişi sayısı dünyada her geçen sene hızlıca artmakta. Peki kanserden korunma yolları nelerdir ?

Kanser hastalığına yakalanan kişiler genellikle yeterince hareket etmezler, dengeli ve sağlıklı beslenmezler. Bu yüzden her geçen sene kanser hastalığına yakalanan kişi sayısıda hızlıca artmakta. Bu yüzden hem yediklerinize dikkat edin, hemde hergün düzenli spor yapın. Bunları yaptığınız takdirde değil kanser hastalığı, diğer hastalıklara yakalanma ihtimalide çok düşük olur.

 

Omega 3 bakımından zengin olan balık, ceviz ve fındık kanser oluşumuna karşı çok etkilidir. Yapılan testlerde akciğer ,meme ,kolon ve prostat kanserlerinin büyümesinin yavaşlanması sağlanmıştır. Bu yüzden günde 2-3 adet ceviz içi veya 5-6 adet fındık da olabilir, haftada 2 veya 3 kez buğlama veya ızgara olarak balık tüketilmeli. Aynı zamanda beyaz ekmek yerine kepekli ekmek ve bol bol meyve,sebze tüketmek de çok faydalıdır. Kanserden korunmanın yanı sıra sağlığınızda korumuş olursunuz.

Kanserden korunmak için tüketmemiz gereken meyveler nelerdir ?

Kanserden korunmak istiyorsak bol bol meyvede tüketmeliyiz. Özellikle turunçgiller ve limonu sıkça tüketmeliyiz. Ayrıca Flavonoid içeren meyveler vücuttaki iltihapları önler ve vücutta sağlıklı damar oluşumunu sağlar. Flavonoid içeren meyveler ise elma (özellikle kabuğunda çok miktarda bulunuyor), brokoli, kiraz, çilek, kırmızı üzüm, beyaz üzüm, erik, ahududu, böğürtlen, şeftali, portakal ve mandalinadır.

Kanserin oluşumunu engelleyen bir diğer önemli madde ise karotenoidlerdir. Karotenoidler, vücutta üretilen ya da dışarıdan alınan kanser yapıcı maddelere karşı direnç gösterip engelleyerek kanser oluşumunu önler. Bu maddeyi içeren meyveler ise havuç, domates, portakal, greyfurt ve bal kabağıdır. Meyve grubunda olmasada domates ve yeşil sebzelerde de bu madde bulunmakta.

 

Kanserden korunmak için tüketmemiz gereken sebzeler nelerdir ?

Kansere karşı direnç sağlayan sebzeler ise bolca flavonoid içeren bezelye, domates, soğan, soya fasulyesi, patates ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Karotinoidler bakımından zengin sebzeler ise soğan, sarımsak, lahana, brokoli, turp, kereviz, maydanoz, roka, tere otu, turp, fesleğen, pırasa ve dereotudur.

 

 

Kanserden korunmak için dikkat etmemiz gereken hususlar !

Vücudunuzda ideal kilonuzda kalmaya çalışın. Vücut kitle endeksinizi hesaplayın ve buna göre kilonuza dikkat edin.

Hayvansal yağlı yiyecekleri asla tüketmeyin

Her gün en az 5 adet olmak üzere sebze ve meyve tüketin

Alkol ve sigara kullanımı varsa bırakılmalı

Az yağlı yiyecekler tüketilmesi

Yağlı et tüketimini en aza indirmek

Her gün düzenli olarak spor yapmak ve fiziksel aktivitelere katılmak.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir