Haziran 8, 2017

Organik Sebze Meyvenin Önemi ? Nasıl Yetiştirilir ?

           Organik Sebze Meyvenin Önemi ? Nasıl Yetiştirilir ?

Organik sebze meyvenin önemi ? Doğal yani organik sebze, meyveler artık günümüzde yerlerini kimyasal gübre ve hormonlu ürünlere bıraktı. Elma, armut, limon, lahana vb sebze ve meyvelerden artık eski tatlarını alamıyoruz.

 

Organik Sebze Meyvenin Önemi ? Nasıl Yetiştirilir ?

 

Günümüzde market, manav hatta pazar tezgahlarını süsleyen parlak, iri sebze ve meyvelerin çoğu genetiği ile oynanmış ürünlerdir. Özellikle mega şehirlerde, büyük kentlerde yaşıyorsanız doğal ürünleri bulmanız hem zor hemde maliyetli bir hal alıyor. Dünya nüfusu hızla artıyor. Bu artışla beraber meyve üreticileri daha fazla ürün ve  daha fazla para elde etmek için insan sağlığını hiçe saymaktalar. Aslında bizler hangi ürün organik hangi ürün genetiği ile oynanmış anlayabiliriz. Mesela genetiği değiştirilmiş bir elma ile organik bir elmayı karşılaştıralım. Genetiği değiştirilmiş bir elma organiğe göre daha büyük , daha parlak olur. Ayrıca o tezgahtaki bütün elmalar hemen hemen aynı büyüklüktedir. Fakat organik bir elma tezgahındaki her elmanın boyutu farklı olur.

Daha Fazla Bilgi İçin ”Sebze ve Meyve Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.(Tıklayınız)

Neden Organik Ürünler Tercih Etmeliyiz ? Nerelerden Alabiliriz ?

Çünkü genetiği değiştirilmiş organizmalar (G.D.O) başta kanser olmak üzere birçok hastalığa sebebiyet verebilir. Elimizden geldiği kadar doğal sebze ve meyve tüketmemiz gerekiyor. Bulunduğunuz ilde eğer semt pazarı varsa sebze ve meyve alımı için oraları tercih etmelisiniz. Çünkü artık pazarlarda da artık rekabetten dolayı organik ürün bulmak zorlaştı. Eğer devamlı müşterisi olduğunuz bir satıcı varsa oradan alışveriş yapabilirsiniz.

Organik Ürünler Nasıl Yetiştirilir?

 Yerde Yetişen Ürünler İçin:

Organik ürün yetiştirebilmemiz için öncelikle toprağa ihtiyacımız var. Toprağı bulduktan sonra belli bir süre dinlendirmemiz gerekli. Ardından gübreye ihtiyacımız olacak. Yanmış hayvan gübresi veya sarı saman bulup onu toprakla karıştırarak toprağı ekime uygun hale getirmeliyiz. Artuk toprağımız ekime uygun şimdi mevsimine uygun meyve veya sebzenin tohumunu ilk baharda toprağa ekerek sık sık sulamalıyız. Tohumlarımız fide verdikten sonra etrafındaki yabani bitkileri koparıp toprağı rahatlatmalıyız. Ürünlerimiz büyüyüp meyve, sebze verene kadar hiç bir kimyasal gübre kullanmıyoruz. Ancak meyve verene kadar ara ara bitki diplerine güvercin gübresi verebiliriz. Eğer güvercin gübresi bulamazsanız üzülmeyin çünkü bu işlem şart değil. Yetişen meyveler güneşte olgunlaştıktan sonra tüketebilirsiniz.

Ağaçta Yetişen Ürünler İçin:

Ağaçlarda yetişen ürünlerde genelde çiçek çıktığı an ilaçlama yapılıyor fakat bu işlem yanlış. Organik bir ürün ilaçlanmamalıdır ve kendiliğinden yetişmelidir. Evet belki pazardaki, manavdaki veya marketteki ürünlerden biraz küçük ama sonuç olarak organik. Organik sebze ve meyve tüketmeyi tercih edin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir