Temmuz 7, 2017 sebzemeyveal.net

Yaz meyvesi şeftalinin faydaları nelerdir ?

 

Meyve ve sebzeler vucüdumuzun vitamin ve mineral deposu olduğundan insan sağlığı açısından çok önemli yiyeceklerdir.

Bunlardan biri olan şeftali türü Asya menşeili olup yaz meyvesidir.

Yazımızın bu bölümünde vitamin deposu şeftaliden detaylıca bahsedeceğiz.

Şeftalinin Faydaları;

1.Sindirim Sistemi

sebzemeyveal.net

İçerisinde bulunan besin kaynağı bağırsak ve böbreklerin çalışmasında önemli rol oynar.

Bağırsağı yumuşatarak kabızlık sorununu giderir böylece sindirim sisteminin çalışmasında etkili bir tedavi yöntemidir.Yaz meyvesi şeftali böbreklerde taş ve kum tarzında şeylerin oluşumunu engeller ve oluşan maddeleri düşürmeye yardımcı olur

2.Göz Sağlığı

sebzemeyveal.net

İçerdiği lutein adlı madde ile göz sağlığını koruyarak yaşa bağlı olan makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarının görülme riskini azaltır.Yapılan araştırmalarda içerdiği lutein adlı maddenin katarakt rahatsızlığına karşı etkili bir anti-oksidan olduğu belirlenmiştir.Ayrıca yapısında bulunan beta-karoten A vitaminiyle sağlıklı bir görmenin devam etmesine yardımcı olur.

3.Kalp Sağlığı

sebzemeyveal.net

Şeftalide mevcut bulunan antioksidanlar LDL Koleströlüne karşın önleyici bir eylem uygulayıp damar sertliğini önleyerek trombositin insan vücudunda düzgün bir şekilde rahatça dolaşabilmesini sağlar.İçerisinde bulunan potasyum ve liflerde koleströlün dengede olmasına yardımcı olur.

4.Cilt Sağlığı

sebzemeyveal.net

C vitamini bağışıklık sisteminin yanısıra cilt bakımında da etkili bir çözüm mekanizmasıdır.C vitamini özellikle ciltlerde tazeleyici ve yenileyici bir özelliğe sahiptir bunların yanı sıra dokularda meydana gelen tahribatların erken iyileşmesinde önemli rol oynar.Şeftalinin içerdiği C vitamini sadece cilt doku değil kıkırdak dokunun iyileşmesinde de önemli bir rol oynar.

Düzenli olarak C vitamini alan yani şeftali , limon , portakal , greyfurt tarzında besinler tüketen insanların bağışık sistemi güçlenerek enfeksiyonlara karşı vücudu korunmaktadır.

Sizde faydaları saymakla bitmeyen vitamin ve mineral deposu olan sebze ve meyveleri sipariş etmek için sitemizi ziyaret edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir