Haziran 9, 2017

Yaşlanmayı Engelleyen Meyve ve Sebzeler Nelerdir ?

 

Yaşlanmayı Engelleyen Meyve ve Sebzeler Nelerdir ?

Kim isterki yaşlanmayı. Kim isterki saçların beyazlamasını, cildinin kırışmasını. Yaşlanmayı önlemek için her ne kadar spor yapsak, her ne kadar nemlendirici tarzı bakım ürünleride kullansak bunlar yeterli kalmıyor. Bunların yanı sıra yedik içtiklerimize de dikkat etmeliyiz. Bu yazımızda hem sağlığınızı hem de cildinizi korumak için yemeniz gereken meyve ve sebzeleri sizlerle paylaşıyoruz.

Avakado

Avakado sebze gibi tüketilen aslında altın değerinde bir meyvedir. Yapısında bolca E vitamini bulundurarak yaşlanmayı önler, yüksek kolestrolü normal seviyelere düşürür ve daha sağlıklı bir cilde sahip olursunuz. Ayrıca içerisindeki potasyum sayesinde vücuttaki yüksek kan basıncını düşürür, vücutta oluşan ödemi kolayca atar ve kalp rahatsızlıklarını önlemede etkilidir.

 

 

 

 

Sarımsak 

Sarımsak tam bir antibiyotik niteliğinde neredeyse her derde deva bir sebze. Fakat genellikle çoğumuz ağızda koku yaptığı için tüketmiyoruz. Aslında sarımsağın sağlığımıza çok yararlı olduğundan ziyade yaşlanmayıda engellemekte. Eğer günde 1 diş sarımsak tüketirseniz vücudunuzun kanser, kalp hastalıkları gibi tüm hastalıklara karşı direnci artar. Ayrıca sarımsak kolestrol seviyesinide normale düşürmekle birlikte, aspirinden daha etkili kan sulandırıcıdır.

 

 

 

 

Yaban Mersini

Yaban mersini yaşlanmayı engelleyeceği gibi, vücudunuza genel anlamda da büyük yararı vardır. Yapısında bolca A, B ve C vitaminleri içermekte. Genç kalmanın yanı sıra, hafızayı güçlendirmede, göz sağlığına, sindirime yardımcı olmak üzere birçok faydası bulunmaktadır.

 

 

 

Üzüm

Üzümün içerisinde bulunan resvetarol ismindeki madde sayesinde vücudunuzun geç yaşlanmasını sağlar. Metabolizma, kalp rahatsızlıkları ve vücuttaki iltihapların rahatlatmaya yarar. Üzümü tüketirken özellikle çekirdeği ve kabuğuyla birlikte tüketirseniz yararı daha çok olur.

 

 

 

Nar

 Narın içerisindeki polifenol maddesi, antioksidan ve iltihaplara karşı direnç sağlar. İçerdiği yüksek antioksidanlar, potasyum, B1, B2 ve C vitaminleri sayesinde kalp rahatsızlıkları, kanser ve kansızlığa iyi gelir. Ayrıca cilt hücrelerine iyi geldiğinden vücudu genç tutarak yaşlanmayı geciktirir.

 

 

 

 

 

Kuruyemişler

 Fındık, fıstık, ceviz, badem, şam fıstığı, yer fıstığı gibi kuruyemişler kalorileri yüksek olmasına rağmen içerdiği demir, çinko, potasyum, magnezyum ve selenyum vitaminleri vücudun kolestrol seviyesini normale getireceği gibi sindirim sistemine de yararı büyüktür. Ayrıca kuruyemişler kalp hastalıklarına, hafızanın güçlenmesine ve vücudun tüm hastalıklara karşı direncinin artmasını sağlar.

 

 

 

Bu yazımızda sizlere Yaşlanmayı Engelleyen Meyve ve Sebzeler Nelerdir ? sorusunun cevabını vermiş olduk. Diğer makalemizde görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir