Nisan 22, 2017 Yaz Aylarında Gıda Zehirlenmeleri kapak foto

Yaz Aylarında Gıda Zehirlenmeleri ve Alınması Gereken Önlemler

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte sıcakların artması, yaz meyve ve sebzelerinin tüketilmeye başlanması ve çeşitli bazı olumlu-olumsuz durumların yaşanması kaçınılmaz hâl almaktadır. Yaz aylarına doğru sezonun yeni ve taze sebze ve meyveleri pazar ve AVM tezgâhlarında yerini almaya başlamaktadır. Baharın sonlarına, yaz aylarının da ilk günlerine doğru yaklaşırken, geçmiş dönemlerde sıkça gündemde olan gıda zehirlenmeleri öne çıkıyor. Yaz Aylarında Gıda Zehirlenmeleri sebebiyle pek çok birey ağır rahatsızlıklara maruz kalıyor ve hatta hayata veda ediyor. Bu gibi durumların yaşanmaması için önlem almak da şart oluyor.

Yaz Aylarında Gıda Zehirlenmeleri Nasıl Anlaşılır?

Yaz Aylarında Gıda Zehirlenmeleri

Yaz aylarında sıkça yaşanan gıda zehirlenmeleri çeşitli belirtiler göstererek seyreder. Tüketilen gıda zehirliyse, yemek sonrası karın ağrısı, ishal, karında kramp, kusma, baş ağrısı ve yüksek ateş gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması sonucu kişinin gıda zehirlenmesi geçirdiğine kanaat getirilir. Ancak yüksek ateş belirtisi olmayan gıda zehirlenmeleri, ortalama 5-6 saat içerisinde sona erer.

Gıda Zehirlenmelerine Yatkın Riskli Yiyecekler

Gıda zehirlenmelerinde riskli gıdalar

Gıda zehirlenmelerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan faktörlerden biri de, yaz aylarındaki sıcaklarla çabuk bozulmaya yüz tutan gıdalardır. Bu gıdalar patates, süt ve süt ürünleri, mayonez, et ve et ürünleri, deniz ürünleri, pirinç, tahıl ürünleri ve meyveler olarak sıralanabilir. Söz konusu gıdaların tüketimi gecikmemeli, bayatlamış, bozulmuş gıdalar tüketilmemelidir.

Yaz Aylarında Gıda Zehirlenmeleri ve Benzeri Durumlardan Korunmak İçin

  • Yiyecek ve içecek gibi tüm gıda maddelerinin tüketimi öncesinde ellerin temizliği oldukça önemlidir. Elleri yıkadıktan sonra tüketim yapılmalıdır.
  • Çiğ olarak tüketilecek gıdaların akan suyun altında iyice yıkanması ve arınması gereklidir.
  • Yemekler, bulundukları kapta ağzı açık şekilde bekletilmemelidir.
  • Buzdolabında saklanılması gereken farklı yiyeceklerin birbirine temas etmemesine özen gösterilmelidir.
  • Çözülmesi gereken et ürünlerinin buzdolabında ya da akan bir suyun altında çözülmesi sağlık açısından faydalıdır.
  • Yemek sonrasında bütün gıda maddeleri buzdolabına kaldırılmalıdır.

Gıda zehirlenmesinde sağlık kuruluşuna başvuru

Gıda zehirlenmesi yaşayan bireyin kaybettiği sıvıyı tekrar vücuda alması gerekir. Bol miktarda su, soda, çay ve tansiyonu olan kişilerin tuzlu ayran tüketmesi gerekir. Şikâyetlerin artması ve dışkıda kan görülmesi gibi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi önemlidir.

Mağaza ürünlerine gitmek ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir